Pojam privredno pravo označava granu prava koja izučava pravne aspekte privrednog poslovanja. Privredno pravo je takođe pravna oblast koja uređuje položaj privrednih subjekata, njihov odnos sa državom, njihovo mesto u prometu robe i usluga, prava i obaveze povodom tog prometa, a podrazumeva i deo koji se odnosi na bankarske poslove i hartije od vrednosti. Privredno poslovanje zahteva stalnu i posvećenu pravnu podršku, imajući u vidu sva moguća pitanja, situacije i probleme koji se mogu pojaviti tokom obavljanja privredne delatnosti. Od osnivanja, preko redovnog toka poslovanja, statusnih promena, do prestanka društva, poslovanje je prožeto propisima koji su često striktni i podrazumevaju imperativne zakonske norme koje se moraju poštovati.
Ukoliko ste se odlučili da osnujete privredno društvo u Republici Srbiji, pre nego što krenete u postupak osnivanja i registracije firme u nadležnom registru koji se vodi kod Agencije za privredne registre, potrebno je da donesete odluku koja će biti pravna forma vašeg privrednog subjekta. Kako će budući privredni subjekat biti organizovan i koju će pravnu formu izabrati će biti od velikog uticaja za njegovo poslovanje i na prava njegovih članova. Zato je važno izabrati oblik koji će na najbolji način odgovarati potrebama Vašeg poslovanja i onome što želite da postignete.
Zakon o privrednim društvima Republike Srbije propisuje sledeće oblike organizovanja pravnih lica:
- preduzetnik
- društvo sa ograničenom odgovornošću
- ortačko društvo
- komanditno društvo
- akcionarsko društvo
Svaki oblik organizovanja ponaosob nosi određene specifičnosti u pogledu forme organizovanja pravnih lica. Ukoliko želite da postupak osnivanja obavite brzo i efikasno, advokatska kancelarija to može uraditi za vas.
Advokatska kancelarija u okviru ove oblasti pruža pravnu pomoć koja između ostalog obuhvata sledeće usluge:
- Osnivanje firme, preduzetnika ili drugog pravnog licaOsnivanje firme u Republici Srbiji podrazumeva sastavljanje osnivačkog akta ili statuta, overu osnivačkog akta, zatim podnošenje prijave i registraciju u Agenciji za privredne registre. Osnivački akt je najvažniji pravni akt društva sa ograničenom odgovornošću i u slučaju nesporazuma među osnivačima predstavlja osnovni izvor rešenja, uz važeći Zakon, zbog čega je značaj samog akta nemerljiv.
- Izrada internih akata privrednih društavaRadi preciznijeg uređenja međusobnih odnosa između osnivača, odnosno članova pravnog lica, članovi mogu zaključivati ugovore članova društva. Pravna pomoć koja se odnosi na interne akte privrednih društava podrazumeva i izradu pravilnika, internih procedura, odluka, kao i svih drugih pojedinačnih i opštih akata privrednih društava.
- Priprema, savetovanje i sastavljanje akata u vezi sa održavanjem skupština društva i sednica upravnih, izvršnih i nadzornih odbora
- Registracija poslovnih podataka, promena i podnošenje ostalih registracionih prijava u Agenciji za privredne registrePostupak registracije pokreće se podnošenjem prijave Agenciji za privredne registre, a može da se pokrene i po službenoj dužnosti. Prijava promena i registracije poslovnih podataka privrednog društva podnosi se na propisanim obrascima ili u formi podneska, zajedno sa propisanim dokumentima u zavisnosti od toga o kojoj promeni ili registraciji se radi u konkretnom slučaju (kao na primer promene poslovnog imena društva, sedišta, pretežne delatnosti, zakonskih zastupnika, članova itd.).
- Poresko planiranje i poreski postupak u vezi sa porezom privrednih društavaPravilno poresko opterećenje privrednog društva je najvažniji aspekt poslovanja privrednog društva. Republika Srbija nudi određene poreske olakšice privrednim društvima pod određenim uslovima. U skladu sa tim Advokatska kancelarija pruža usluge pravnog savetovanja, kako bi se iskoristili postojeći benefiti i izbeglo plaćanje većeg poreza nego što je propisano.
- Priprema neophodne dokumentacije, savetovanje i zastupanje prilikom statusnih promena
- Usluga zastupanja, pravnog savetovanja i pripreme neophodne dokumentacije prilikom promene pravne formePromena pravne forme je proces prelaženja privrednog subjekta iz jedne forme obavljanja delatnosti u drugu. Promena pravne forme društva ne utiče na pravni subjektivitet tog društva. Specifična vrsta promene pravne forme je promena iz pravne forme preduzetnika u privredno društvo. U tom slučaju nastupa istovremeno brisanje preduzetnika iz registra privrednih subjekata i registracija osnivanja privrednog društva koje preuzima sva prava i obaveze preduzetnika.
- Usluga zastupanja u stečajnom i likvidacionom postupkuKada govorimo o prestanku privrednog društva, svaki oblik organizovanja privrednog društva ima svoje specifičnosti kada je prestanak u pitanju. Stečajni i likvidacioni postupak se sprovode radi brisanja privrednog društva iz registra. Postupak likvidacije se sprovodi onda kada privredno društvo ima mogućnost izmirenja svojih obaveza, odnosno poseduje neka sredstva. Sprovođenje postupka likvidacije počinje danom registracije odluke o likvidaciji i njenim objavljivanjem u skladu sa Zakonom o registraciji. Likvidacioni postupak se završava donošenjem odluke o okončanju likvidacije i brisanjem društva iz registra privrednih subjekata u skladu sa Zakonom o registracijii. Stečajni postupak je postupak kojim se namiruju poverioci privrednog društva sa ozbiljnim poteškoćama u poslovanju, odnosno kada je privredno društvo doživelo bankrotstvo. Kada društvo ima ozbiljne poteškoće u poslovanju ne mora da znači da će odmah otići u stečaj, već mora da bude ispunjen bar jedan od razloga, a to su: – da je društvo prezaduženo – da je društvo trajno prezaduženo – da društvu preti nesposobnost plaćanja – da se ne postupa po ranijem planu reorganizacije Stečajni postupak se pokreće predlogom stečajnog upravnika, stečajnog dužnika ili poverioca. Tokom samog trajanja stečajnog postupka uređuje se redosled namirenja poverioca, kao i obim i sastav stečajne mase, odnosno celokupne imovine privrednog društva.